Gaz Maskesi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gaz maskeleri maskenin yüze oturduğu taşıyıcı kısmına göre ikiyeayrılır: Tam yüz gaz maskeleri ve yarım yüz gaz maskeleri.

Gaz maskelerinde kullanılan filtreler ise ortamda bulunan gaz tiplerine göre ayrılır. Gaz maskesi filtreleri organik, inorganik, asit ya da amonyak kaynaklı gazlardan koruyucu özelliklerine göre sınıflandırılabilir. Kişi çalıştığı ortama göre bu gaz türlerinin hepsine karşı koruma sağlayan filtreler kullanabileceği gibi ortamda sadece organik gaz ya da buharlar varsa sadece bunlara karşı etkili olan organik filtreler de kullanabilir.

Maskenin işe yaraması için doğru takılması çok önemlidir. Tam yüz maskeleri yüzü tamamen kavrayacak şekilde takılmalıdır. Böylece kimyasal içeri girmez ve kişi bundan etkilenmez. Yarım yüz maskeleri de ağız ve burunu tamamen kapatacak şekilde takılmalıdır.

Filtrelerin belli bir kullanım ömrü vardır. Filtre kullanıldıkça dolar ve bir süre sonra filtrasyon yapamaz. Bu durumda kimyasalın kokusu maske içine nüfuz eder. Bu durumda kişi gazlı ortamdan uzaklaşıp, filtreyi değiştirmelidir.

Gaz maskelerinin yüze oturan taşıyıcı kısımları her kullanımdan sonra mutlaka sabun suyla temizlenmeli ve mümkün olduğunca kapalı bir poşette ya da ambalajda saklanmalıdır.

Filtreler de kullanılmadığı durumlarda mutlaka hava almayacak şekilde saklanmalıdır. Filtrenin oksijenle teması kullanım ömrünün azalmasna neden olur.

2020-11-24T11:39:58+00:00