Ne tür iş için Ne tür Maske kullanılmalı?

Ortamda kullanılacak gaz maskesi ya da toz maskesine karar verilmesi için öncelikle ortamın şartları değerlendirilmelidir. Risk analizlerinde yapılan ölçüm sonuçlarına göre yarım ya da tam yüz gaz maskesi tercih edilmelidir. Burada filtrenin tipi de ortamdaki kimyasalın türüne uygun olmalıdır. Kimyasalın türüne göre A tipi, B tipi, E tipi veya K tipi Gaz maskesi filtreleri kullanılır.

Ortamda toz ile ilgili bir risk varsa P1, P2 veya P3 koruma sevileri arasından uygun olan toz maskesi türü seçilir ve kullanılır. Örneğin bir mobilya ustası zımparalama işlemi yaparken çıkan tozlara karşı toz maskesi kullanmalıdır. Bu durumda ölçülen tozun yoğunluğuna gre P1, P2 veya P3 koruma sevisine sahip toz maskesi kullanılabilir. Mobilya ustası kimyasallarla ya da gazla ilgili bir işlem yapıyorsa yani, boya cila gibi bir uygulama yapıyorsa uygun filtre ile gaz maskesi kullanmalıdır.

Ortamda hem gaz hem de toz riski varsa filtre üzerine toz pedi takılarak gaz maskesi kullanılır.

Başka bir örnek vermek gerekirse, bir boya atölyesinde elektrostatik toz boya kullanan bir usta bu işlem sırasında toz maskesi kullanmalı; yaş boya veya solvent içeren bir boya sözkonusu ise gaz maskesi kullanmalıdır.

2020-11-24T12:04:01+00:00